0

Jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora 12V? Akumulator to istotny element podzespołów pojazdów. Jego obsługa polega na sprawdzaniu poziomu naładowania baterii. Utrzymywanie jego optymalnego napięcia oraz poziomu naładowania znacząco wydłuża jego żywotność. Co więcej, zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii, także w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Należy wiedzieć, iż jazda samochodem wyłącznie raz na jakiś czas na niezbyt długich odcinkach drogi wyjątkowo mocno obciąża akumulator. Takie działanie jest dla tego elementu niekorzystne, może wręcz doprowadzić do całkowitego zniszczenia akumulatora, szczególnie w sytuacjach, gdy nie sprawdza i nie kontroluje się mocy napięcia akumulatora. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na osłabienie baterii w samochodzie jest na przykład użytkowanie dodatkowej elektroniki, takiej jak radio. 

Jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora 12V?

Jeżeli chodzi o kontrolę napięcia akumulatora, powinno przeprowadzać się ją używając multimetru lub też woltomierza. Warto wiedzieć, iż zmierzyć natężenie akumulatora można zarówno na wyłączonym, jak i na włączonym silniku, my jednak zalecamy dokonywać pomiarów, gdy samochód jest włączony, a jego silnik pracuje. Zanim zabierzemy się za pomiary, warto przeczyścić akumulator, ponieważ wszelkie zabrudzenia mają wpływ nie tylko na pomiar, ale także i na pracę akumulatora. W celu dokonania pomiarów ustawia się miernik na pomiar napięcia prądu stało. Dobrze, jeżeli pokrętło zostanie ustawione na automatycznym pomiarze zakresu, lub też do 20V. W dalszej kolejności włącza się złączki kabli pomiarowych do odpowiednich gniazd miernika i przykłada się końcówki kabli miernika do biegunów akumulatora. Jeżeli chodzi o wynik pomiarów, prawidłowe napięcie odpowiednio naładowanego oraz w pełni sprawnego akumulatora to od 12,5V do 12.8V w zależności od konkretnego akumulatora. Za najbardziej optymalne napięcie baterii 12V uznaje się wartość 12.6V do 12,8V. Wynik wskazujący mniej, niż 12,5V wskazują na niepełne naładowanie akumulatora. Jeżeli natomiast na mierniku będzie widniała wartość 10,5V a co więcej, nasz pojazd nie chce się uruchomić, oznacza to, iż akumulator prawdopodobnie ma zwarcie w celi i konieczna będzie jego wymiana na nowy. Jeżeli chodzi o to, ile czasu może zająć nam sprawdzanie akumulatora, taki proces trwa zazwyczaj około kilku lub kilkunastu minut.

Tego rodzaju czynności można bez problemu dokonać samemu we własnym garażu, wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i narzędzia. Do sprawdzenia, w jakim stanie jest nasz akumulator, potrzebujemy przede wszystkim multimetru, który można zakupić w naszym sklepie za kilkanaście złotych. 


Do sprawdzenia napięcia ładowania wystarczy zwykły miernik do kupienia online w naszym sklepie >> Mierniki cyfrowe

4,1/5 - (11 votes)

Zobacz także