Spadające napięcie w akumulatorze zawsze wiąże się z koniecznością jego naładowania. Teoretycznie wszyscy wiedzą, jak to robić, ale jest kilka podstawowych zasad, o których nie zawsze kierowcy pamiętają, nie dbając o prawidłowe ładowanie akumulatora. Z pewnością jednak ich przestrzeganie jest bardzo ważne dla utrzymania odpowiedniego stanu baterii i zapobiegania jej zużywaniu.
Spis treści
Ładuj akumulator zaraz po rozładowaniu
Rozładowanie akumulatora to jeszcze nie to samo, co jego zużycie. Ale żeby zapobiegać jego zużywaniu warto pamiętać o tym, by akumulator ładować od razu po rozładowaniu. Długie pozostawianie go w stanie rozładowania bardzo źle wpływa bowiem na jego żywotność i może doprowadzić do sytuacji, w której naładowanie nie będzie już w ogóle możliwe. Nie warto więc czekać i dopuszczać do takich sytuacji.
Dość podstawową zasadą ładowania jest oczywiście zadbanie o to, by prostownik pasował do danego akumulatora. Wbrew pozorom nie wszyscy o tym pamiętają, a to przecież elementarz. Ładowarkę lub prostownik należy także odpowiednio podłączyć do ładowanego urządzenia. Właściwe kable podłączamy do biegunów dodatnich i ujemnych, a zanim rozpoczniemy ładowanie akumulatora, należy jeszcze raz upewnić się czy na pewno podłączenie jest prawidłowo wykonane. Bez tego nigdy nie należy włączać ładowarki, bo może się to skończyć fatalnie dla akumulatora.
Zapewnij odpowiednią temperaturę otoczenia
Pamiętajmy również o tym, że prawidłowe ładowanie akumulatora musi się odbywać w odpowiednich warunkach zewnętrznych. Po pierwsze nigdy nie należy tego robić, gdy jest on zmarznięty lub gdy jego temperatura przekracza 45˚ C. W takim przypadku najpierw trzeba doprowadzić baterię do normalnej pokojowej temperatury, a dopiero później można rozpocząć ładowanie. Po drugie, w pomieszczeniu, w którym je wykonujemy trzeba zadbać o odpowiednią wentylację.
Jak długo ładować akumulator?
Jak długo powinno przebiegać prawidłowe ładowanie akumulatora? Zależy to oczywiście od stopnia rozładowania. Jeżeli wcześniej doszło do sytuacji, w której niemożliwy był rozruch silnika, to uważa się, że właściwy czas ładowania wynosi około 10 godzin, przy przyjęciu założenia o zastosowaniu natężenia prądu w amperach (A) o wartości 10 % pojemności akumulatora wyrażonej w amperogodzinach (Ah). Jeśli dysponujemy słabszą ładowarką, to ten czas będzie odpowiednio dłuższy. Należy jednak uważać, by ładowanie nie trwało zbyt długo, bo można wówczas doprowadzić do przegrzania akumulatora.
Kontroluj proces ładowania
W zadbaniu o bezpieczeństwo urządzenia podczas ładowania człowieka zwykle wspiera jednak obecnie technologia. Współczesne ładowarki najczęściej mają już wbudowane specjalne czujniki, które wyczuwają całkowite naładowanie i w odpowiednim momencie rozłączają cały obwód, dzięki czemu do przegrzania nie dochodzi. Na wszelki wypadek nie powinno się już używać takich prostowników, które tego nie kontrolują. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy w ogóle pilnować stanu akumulatora w trakcie ładowania. Jeśli pojawią się jakieś niepokojące sygnały, takie jak jego nadmierna temperatura czy wyciek elektrolitu, należy natychmiast przerwać ładowanie.