0

Jedną z ważnych kwestii, o których trzeba pamiętać przy zakupie używanego samochodu, jest sprawdzenie numeru VIN pojazdu. Czym jest dekoder VIN i dlaczego warto z niego skorzystać? Sprawdź!

Numer VIN – co to jest?

Jeśli planujesz zakup samochodu używanego, musisz zwrócić uwagę na wiele ważnych aspektów. Warto przede wszystkim zapytać sprzedawcę o przypisany do samochodu numer VIN (Vehicle Identification Number). Jest to numer identyfikacyjny pojazdu, który został nadany i umieszczony przez producenta. VIN ma 17 cyfr i zawiera takie informacje jak między innymi: marka, model, rok i miejsce produkcji, typ nadwozia, rodzaj silnika oraz dane techniczne samochodu. Znając numer VIN, masz wgląd w historię pojazdu i możesz sprawdzić:

 • czy nie został on skradziony;
 • czy nie uczestniczył w żadnym wypadku lub kolizji;
 • czy jego licznik wskazuje rzeczywisty stan przebiegu kilometrów.

Jak wygląda numer VIN?

VIN to niepowtarzalny numer, który jest przypisywany do każdego pojazdu przez jego producenta. Przed sprawdzeniem VIN samochodu warto wiedzieć, że składa się on z trzech części:

 • WMI – czyli pierwsze 3 znaki w numerze VIN, które oznaczają kraj i markę producenta pojazdu.
 • VDS – to 6 kolejnych znaków, którymi producenci oznaczają dane techniczne i ogólną charakterystykę pojazdu (obejmuje ona takie elementy jak m.in. zastosowana jednostka napędowa czy obecność poduszek powietrznych).
 • VIS – czyli 8 pozostałych znaków, które stanowią numer identyfikacyjny pojazdu. Można z nich odczytać m.in. rok produkcji i numer seryjny samochodu.

Dlaczego sprawdzanie numeru VIN jest tak ważne?

Zanim zdecydujesz się na zakup samochodu z rynku wtórnego, koniecznie sprawdź numer VIN, który został przypisany do pojazdu. Jest to ważne z kilku względów:

 • Bezpieczeństwo – numer VIN pojazdu pozwala sprawdzić, czy wybrany samochód nie został skradziony, nie uległ wypadkowi i nie ma cofniętego licznika.
 • Możliwość zapoznania się z istotnymi informacjami o pojeździe – z numeru VIN możemy wyczytać takie informacje jak np. rok produkcji, kraj pochodzenia samochodu, rodzaj silnika i wiele innych.
 • Możliwość uzyskania informacji na temat historii napraw – dzięki VIN możemy sprawdzić informacje na temat wad i usterek pojazdu oraz dowiedzieć się, czy samochód był objęty akcjami serwisowymi.

Czym jest dekoder VIN?

Wiele osób decyduje się na zakup używanego samochodu. W tej sytuacji bardzo ważne jest to, aby w prosty i szybki sposób sprawdzić informacje na temat historii pojazdu. Z pomocą przychodzi dekoder VIN – czyli praktyczne narzędzie, które umożliwia odczytanie danych dotyczących samochodu na podstawie jego numeru VIN. Działanie dekodera VIN polega na analizie każdej cyfry w numerze VIN, a następnie porównywaniu ich z bazą danych producentów aut i określaniu odpowiednich informacji dotyczących samochodu. Korzystając z dekodera VIN, możemy w prosty sposób uzyskać szczegółowe dane na temat pojazdu – takie jak m.in. marka, model, rok produkcji czy rodzaj silnika. Narzędzie umożliwia nam też sprawdzenie takich informacji jak oryginalny przebieg czy historia wypadkowa samochodu. Dzięki dekoderowi VIN możemy również dowiedzieć się, czy samochód nie został skradziony.

Dlaczego warto skorzystać z dekodera VIN?

Dekoder VIN to przydatne narzędzie, z którego warto korzystać zawsze wtedy, gdy planujesz zakup używanego samochodu. Dzięki niemu dowiesz się, czy pojazd, który chcesz kupić:

 • nie ma na swoim koncie wypadków ani kolizji;
 • nie został skradziony;
 • ma oryginalny przebieg;
 • posiada oryginalne wyposażenie;
 • był poddawany naprawom serwisowym.

Oceń ten post post

Zobacz także