0

Wymiana akumulatora w Start Stop Katowice – Na co trzeba zwracać uwagę w czasie wczytywania i rejestracji akumulatorów w pojazdach mających system Start-stop? 

W gruncie rzeczy konieczne będzie spełnienie dwóch istotnych warunków: posiadanie właściwej wiedzy, jak również odpowiednich narzędzi, które oferowane w specjalistycznych sklepach. Zalecamy korzystanie ze specjalistycznych urządzeń do wymiany akumulatorów i pomocniczych urządzeń rozruchowych. Jeżeli takie narzędzia nie będą dostępne, lepiej nie rozpoczynać pracy na zasadzie ,,zrób to sam”. Lepiej będzie zlecić wymianę akumulatora w specjalistycznych serwisie. 

Wymiana akumulatora w Start Stop Katowice

Warto mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię. Wymiana akumulatora w start-stop  powinna być zawsze poprzedzona dokładnym zapoznaniem się z instrukcją obsługi producenta pojazdu. 

Jak działa system zarządzania energią akumulatora? 

Częste włączanie, jak i rozruch silnika z systemem start-stop w połączeniu ze wzrostem zapotrzebowania energetycznego z powodu dodatkowego wyposażenia, jak na przykład ogrzewanie siedzeń, czy system nawigacji są nie lada wyzwaniem dla akumulatorów. Z tej przyczyny producenci pojazdów stworzyli inteligentne systemy, które zarządzają energią akumulatora (np. system BMS), które dzięki czujnikom mogą nadzorować pracę akumulatora i zapobiegać nierównomiernemu doładowaniu baterii. Ma to na celu zapewnienie długiej żywotności, mimo większego obciążenia. 

Jak wymienić akumulator start-stop? 

Jeśli konieczna stanie się wymiana akumulatora a pojeździe z systemem start-stop, należy pamiętać aby nowy akumulator miał takie same właściwości techniczne, identyczną klasę mocy i takie same wymiary: 

  • Akumulatory AGM trzeba zawsze wymieniać na akumulatory AGM. W takiej samej obudowie i o podobnej klasie mocy (niewielkie odchylenia pojemności albo wartości rozruchu na zimno nie mają większego wpływu na optymalne zasilanie sieci pokładowej i bezpieczny rozruch), 
  • Akumulator EFB trzeba zastępować akumulatorem EFB albo, w niektórych okolicznościach, akumulatorem AGM. W takiej samej obudowie i o bardzo podobnej klasie mocy (niewielkie odchylenia pojemności albo też wartości rozruchu na zimno nie mają dużego wpływu na odpowiednie zasilanie sieci pokładowej i bezpieczny rozruch). 

Czy podczas wymiany akumulatora konieczne będzie wysłanie o takim fakcie do systemu zarządzającego energią akumulatora? 

W zależności od posiadanej przez nas marki pojazdu, jak i funkcjonalności wybranego systemu (otwartego albo zamkniętego). W nowoczesnych pojazdach z systemem odpowiadającym za zarządzanie energią konieczne może być zakodowanie akumulatora. Istnieją systemy, w których zalecane jest jedynie wczytanie akumulatora. 

Kodowanie akumulatora Katowice

Czasami kodowanie akumulatora może uchronić nas przed pojawieniem się komunikatów o błędach na komputerze pokładowym, zaś wyposażenie dodatkowe może działać wyłącznie w ograniczonym zakresie albo w ogóle nie działać. Wyświetlane komunikaty na temat błędów możemy na ogół zresetować dzięki usunięciu ich z pamięci. W przeciwnym przypadku, system zwykle rozpoznaje nowy stan baterii i wykonuje samodzielne resetowanie komunikatów odnośnie błędów. 

Różnorodne systemy zarządzające energią akumulatorów dostępnych na rynku 

Większość spośród producentów samochodów działa na otwartych systemach, to znaczy możliwe będzie wbudowanie do nich części zamiennych z akumulatorów zastępczych bez konieczności przeprowadzania całkowicie nowego programowania elektroniki auta. Niemniej jednak istnieją również producenci, którzy korzystają z zamkniętych systemów i przydzielają specjalne kody dla firm produkujących oryginalne akumulatory. Uzyskanie tego kodu do akumulatora zamiennego z wolnego rynku części zamiennych niestety nie będzie możliwe. 

PS: W markowych warsztatach, należących do grupy Volkswagen programowanie odbywa się przy pomocy informacyjnego i diagnostycznego systemu online (ODIS – Offboard Diagnosis Information System). Wprowadza się tam dane, takie jak specjalny kod, numer seryjny, jak i pojemność znamionową oryginalnej nowej baterii z oferty uwzględniającej części zamienne. W taki sposób system zarządzający energią natychmiast będzie wiedział, iż doszło do instalacji nowego akumulatora. Jako numer seryjny można wprowadzić obecnie a pojazdach należących do grupy Volkswagen dowolny 10-cyfrowy numer. Numer seryjny Volkswagen posłuży do celów gwarancyjnych i do śledzenia akumulatora. 

Czy możliwe jest zainstalowanie akumulatora bez specjalnego kodu? 

Oczywiście. Zamontowanie akumulatora bez specjalnego kodu na przykładzie Audi jest jak najbardziej możliwe. Niemniej jednak konieczne będzie użycie akumulatorów w jakości OE (najlepiej AGM albo EFB), jak również o takim samym rozmiarze, co akumulator oryginalny i identycznym odznaczeniu, co na akumulatorze oryginalnym (przynajmniej jeżeli chodzi o pojemność). 

4,8/5 - (15 votes)

Zobacz także