0

Słabe zasilanie to jeden z głównych problemów związanych z awarią pieców centralnego ogrzewania. Pomimo tego, że zakłócenia w sieci elektrycznej są  sporadyczne, mają szkodliwy wpływ na podzespoły nowoczesnych urządzeń. Zasilanie awaryjne pieca CO przy pomocy UPS są najczęściej używane do jego ochrony w przypadku awarii zasilania. Zasilacz awaryjny jest elementem systemu elektroenergetycznego, który znajduje się między obciążeniem a siecią. Główną funkcją UPS do pieca jest zapewnienie jego nieprzerwanego zasilania.

Wybór zasilacza awaryjnego do pieca CO?

UPS to automatyczne urządzenia elektroniczne zapewniające przede wszystkim krótkotrwałe zasilanie pieca CO z własnych baterii w przypadku nagłej przerwy w dostawie prądu. Z reguły służą do ochrony przed zagrożeniami, takimi jak awarie sieci związane nawet z całkowitym zanikiem napięcia, przed zakłóceniami częstotliwościowymi, przed zakłóceniami wysokiego napięcia.

Rozważając możliwość zastosowania UPS do pieca, należy najpierw zdecydować, którą część systemu chce się chronić i czy będą chronić wszystkie urządzenia jako całość. Dziś będzie można skorzystać z różnorodnych opcji, które mogą pomóc w rozwiązaniu różnych problemów, zależy to do mocy urządzenia, dlatego należy je dobierać z uwzględnieniem specyfiki danego pieca CO.

Gdy nie ma zasilania, UPS do pieca musi przejąć funkcje zewnętrznego źródła zasilania i podtrzymywać pracę pieca CO do czasu powrotu zasilania. Zasada działania zasilanie awaryjnego pieca CO – UPS wygląda tak: w trybie normalnym jednostka zamienia prąd przemienny na prąd stały i ładuje akumulator. Gdy napięcie zanika, następuje proces odwrotny – prąd stały akumulatora zamieniany jest na prąd przemienny, który jest dostarczany do pieca CO.

Ważne! Do zasilania awaryjnego pieca CO, niezbędny jest zasilacz UPS ze stałą fazą. To znaczy nie zamieni on miejscami zacisku neutralnego „N” z fazowym „L” w gnieździe wyjściowym 230V.  Zapewni to prawidłowe zasilanie elektroniki pieca CO.

Do jakich pieców jakie UPS?

  • W przypadku znanych wszystkim kopciuchów niewymagających dużego zasilania, odpowiedni będzie UPS do pieców o mocy urządzenia od 300 do 500 W.
  • Jeżeli ktoś posiada w domu piec z podajnikiem pobór mocy jest zwiększony i trzeba zastosować UPS o mocy od 500 do 800 W.
  • Jaki wybór przetwornicy do zasilania pieca CO na pelet? Od 1000 do 1500 W, z powodu częstego rozpalania grzałką.

Co będzie decydowało o długości podtrzymywania zasilania UPS? Głównie pojemność akumulatora żelowego lub AGM (technologia VRLA). W naszym sklepie sprzedawane są różne rodzaje UPS do pieca, aby wybrać odpowiednią przetwornicę do zasilania pieca CO, trzeba uwzględnić następujące czynniki: pobór mocy urządzenia, czas pracy akumulatora.

Jak określić moc urządzenia UPS?

Ponieważ wszystkie nowoczesny systemy grzewcze wykorzystują od 1 do 10 pomp obiegowych, zasilanie awaryjne musi wytrzymać wysokie prądy rozruchowe. W momencie włączania UPS do pieca wskaźnik ten wzrasta, co najmniej 2 razy. Zużycie energii elektrycznej przez piec CO jest zapisane w dokumentach danego urządzenia lub na tabliczce znamionowej przymocowanej do obudowy.

Czas trwania pracy

Jak długo potrwa działanie pieca CO z UPS, właściciel domu decyduje z własnego doświadczenia. Na podstawie tych danych można wybrać urządzenie. Gdy nie ma zasilania przez 10-15 minut wystarczy mieć jedną jednostkę wbudowaną w baterię. Jeśli wyłączenie będzie przedłużone o 30-60 minut, trzeba będzie włączyć piec CO. Nadal będzie zapas, uczucie zimna pojawi się po godzinie. W przypadku dłuższych przerw zasilania potrzebny będzie zasilacz awaryjny UPS do pieca z baterią zewnętrzną. Przetwornica do zasilania pieca musi posiadać specjalny układ który zabezpieczy go przed zbyt głębokim rozładowaniem baterii (poniżej napięcia 10,5V). Uchroni to płyty akumulatora przed zasiarczeniem. Wybór przetwornicy do zasilania pieca CO wiąże się z posiadaniem prostownika do ładowania baterii.

Jakość siły

Przed podjęciem decyzji – jaki zasilacz awaryjny UPS do pieca CO, trzeba zmierzyć spadki napięcia w sieci elektrycznej. Problem polega na tym, że nie każdy UPS może normalnie funkcjonować, gdy spadnie poniżej 180 woltów. W takich przypadkach obserwuje się 2 scenariusze:

Urządzenie daje sygnał z braku prądu i zaczyna pobierać energię z akumulatora, choć w rzeczywistości nie nastąpił brak energii. Bardzo szybko się wyczerpuje a zasoby są ograniczone.

UPS po prostu wyłącza się, wyświetlając błąd i emitując sygnał dźwiękowy. Następnie piec CO wyłącza się. W przypadku głębokich spadków napięcia sieciowego wybór pada na przetwornicę do zasilania pieca CO z wbudowanym stabilizatorem falownika zdolnym do wyrównania spadków w zakresie 140-300 woltów.

4,2/5 - (15 votes)

Zobacz także