0

Czy wiesz, że za brak ubezpieczenia OC terenówki od lipca 2023 roku zapłacisz nawet 7 200 zł? Kara wzrosła z uwagi na podniesienie pensji minimalnej w Polsce. Dlatego warto ponownie przyjrzeć się tematowi ubezpieczenia pojazdów tego typu. Zobacz, która polisa jest dla nich obowiązkowa i jak szukać ofert ubezpieczeń, żeby nie przepłacić.

Samochody terenowe – pojazdy do zadań specjalnych

Jesteś właścicielem terenówki? A może planujesz kupić auto tego typu? To wcale nie dziwi. Takie pojazdy stanowią niezawodne rozwiązanie na długich trasach oraz przy wymagających warunkach na drodze. Można nimi też poszaleć off-roadowo!

Dlatego jeśli często ruszasz w wielokilometrowe trasy, a przemierzany teren wymaga napędu na 4 koła – inwestycja w terenówkę będzie doskonałym rozwiązaniem. Gama tych pojazdów jest niezwykle różnorodna. Różnice wynikają natomiast m.in. z wielkości prześwitów podłużnego i poprzecznego, kątów natarcia i zejścia, wysokości progu czy wykrzyżowania osi. To tzw. parametry geometrii terenowej.

Jeżeli jesteś na etapie kupowania auta tego typu, koniecznie zajrzyj na stronę https://rankomat.pl/samochod/samochody-terenowe. Znajdziesz tam aktualny ranking najlepszych modeli aut terenowych 4×4. Takie zestawienie zainspiruje Cię do własnych poszukiwań pojazdu idealnego.

Ubezpieczenie samochodu terenowego: czy jest droższe?

Terenówka to samochód o większych gabarytach oraz mocy w porównaniu np. z typowym miejskim autem. Dlatego musisz mieć świadomość, że ubezpieczenie tego pojazdu może być po prostu droższe. Wynika to nie tylko z pojemności silnika, typu zawieszenia czy liczby koni pod maską.

Pojazdy terenowe są też przeznaczone do bardziej wymagającej jazdy – także w warunkach off-roadowych. A to w oczach ubezpieczycieli może się wiązać z większym ryzykiem wypadku. W efekcie stawki za ubezpieczenia komunikacyjne dla Jeepa Wranglera będą co do zasady wyższe niż np. dla Opla Corsy.

Pamiętaj jednak, że cena polisy wcale nie musi być zawrotnie wysoka. Wiele zależy też od tego:

  • na jaką ochronę się zdecydujesz – czy tylko na podstawowe OC, czy na bogatszy pakiet;
  • w jakim towarzystwie wykupisz polisę – różnice między stawkami u poszczególnych ubezpieczycieli dla tych samych pojazdów mogą być liczone nawet w tysiącach (!) złotych!

Dlatego zanim wysokość tego kosztu odstraszy Cię od inwestycji w terenówkę, dobrze porównaj wszystkie oferty. Szybko zrobisz to np. na Rankomat.pl. Wystarczy podać parametry interesującego Cię auta, a także dane o sobie (np. o wieku, miejscu zamieszkania czy przysługujących zniżkach na ubezpieczenia komunikacyjne). Dzięki temu w kilka minut poznasz konkretne oferty i będziesz wiedzieć, „na czym stoisz”. Więcej o różnicach w kosztach polis w zależności od różnych czynników przeczytasz na stronie https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-samochodu-terenowego.

Jakie ubezpieczenia są obowiązkowe na terenówkę?

Obowiązkową polisą ubezpieczeniową dla samochodu terenowego jest OC. To podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne wymagane prawem dla każdego pojazdu mechanicznego w Polsce. Ten produkt zapewnia ochronę od konsekwencji doprowadzenia do wypadku lub kolizji ubezpieczonym autem terenowym. Oznacza to, że jeśli jadący nim kierowca będzie sprawcą takiego zdarzenia na drodze, poszkodowani otrzymają odszkodowanie właśnie z polisy OC.

Pamiętaj! Za brak OC na auto terenowe grożą wysokie kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Dodatkową opłatę trzeba wnieść, nawet jeśli przerwa w ubezpieczeniu wynosi 1 dzień. Ile dokładnie?

  • Gdy przerwa w ubezpieczeniu osobowego auta terenowego wynosi do 3 dni – właściciel zapłaci 1 440 zł (stawka obowiązuje od 1 lipca 2023).
  • Jeżeli polisy nie było przez od 4 do 14 dni – kara wynosi 3 600 zł.
  • Gdy terenówka nie miała OC przez 14 dni lub dłużej – trzeba zapłacić aż 7 200 zł.

Jak zatem widzisz, nawet jeśli OC na samochód terenowy bywa kosztowniejsze niż na małe auto miejskie, opłata za nie jest nadal niższa niż kara za brak polisy.

AC, assistance, NNW: opcjonalne ubezpieczenia samochodu terenowego

O ile OC dla samochodu terenowego jest obowiązkowe, o tyle pozostałe polisy to tylko opcja. To Ty decydujesz, czy je wykupić. Zastanawiasz się, czy warto dodatkowo zainwestować? Doświadczenie wielu kierowców pokazuje, że tak. Pamiętaj, że OC chroni jedynie poszkodowanych w zdarzeniu, którego Ty byłeś sprawcą, kierując terenówką.

Pozostałe polisy zapewniają wsparcie Tobie i pomagają pokryć koszty naprawy i inne wydatki w sytuacji, kiedy terenówka np. ulegnie wypadkowi. Jak to działa?

  • AC, czyli autocasco to ubezpieczenie pojazdu, które może objąć zakresem kradzież pojazdu, a także jego uszkodzenie, np. w wypadku na drodze czy w efekcie gradobicia, burzy itp. Zakres polisy możesz ustalić w zależności od swoich potrzeb, podobnie jak sposób rozliczania się z ubezpieczycielem przy wystąpieniu szkody.
  • Assistance to pakiet dodatkowych usług wsparcia przy różnych sytuacjach na drodze. Może objąć np. pomoc techniczną po awarii na drodze, naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie auta do wskazanego miejsca, zorganizowanie samochodu zastępczego czy awaryjne otwieranie pojazdu. Zakres ochrony również jest zróżnicowany.
  • NNW to ubezpieczenie od następstwa nieszczęśliwych wypadków obejmujące kierowcę oraz pasażerów pojazdu. Świadczenie jest wypłacane, jeśli podczas jazdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. W wielu przypadkach pokrywane są też np. koszty leczenia, rehabilitacji, leków itp.

Dlatego, myśląc o ubezpieczeniu samochodu terenowego, warto pomyśleć o rozszerzeniu ochrony. Chociaż to dodatkowy wydatek, jego poniesienie może pozwolić uniknąć znacznie wyższych kosztów, gdy dojdzie do wypadku.

Ubezpieczenie samochodu terenowego możesz wykupić przez internet – bez konieczności odwiedzania placówki ubezpieczyciela czy brokera. Dlatego już teraz sprawdź dostępne oferty i podejmij świadomą decyzję.

 

5/5 - (1 vote)

Zobacz także